Stalo se a stane se
Ohlédnutí za adventem


Tak takhle vypadalo vystoupení našich studentů na náměstí během adventních trhů, kde jste jistě i vy na nejednom punči skončili.
A nesmíme ani zapomenout na neotřelou výzdobu celého ČAGu.
A co je nejdůležitější? No přece vánoční koncert! Na kterém jste si mohli koupit i vánoční vydání časopisu 4U :)
Pozn.: Záznam z koncertu najdete zde
Tyto a další fotky v plném rozlišení si můžete prohlédnout na našem Flickru
Thanksgiving na ČAGu
Na čtvrtku 27. 11. bylo už od rána něco zvláštního – studenti 1. ročníku a kvinty byli slavnostně oblečení a do jednoho nervózní. Shlukovali se na chodbách do švitořících skupinek, kde dolaďovali poslední detaily nadcházejícího večera.
Vše začalo – jak jinak – v kuchyni naší jídelny. Odtud prváci začali nosit jídlo ve velkých kovových přepravkách. Po celé škole se linula opojná vůně pečeného krocana a holky se daly do otvírání nespočet konzerv s hráškem a kukuřicí.
Mezitím začala generálka. Lidé z prváku zkoušeli divadelní scénku „Speaking food“, část kvinty měla připravenou humoristickou scénku pojednávající o vzniku Thanksgiving, další studenti nacvičovali hudební vystoupení.
V 5 hodin to všechno vypuklo. To už bylo vše připravené – hosté byli připraveni plni očekávání ve sváteční atmosféře u tradičně americky vyzdobených stolů. Celým večerem provázeli Michal Kozák z kvinty a Emily Hillová z prvního ročníku.
Vše dopadlo – i přes počáteční obavy a značnou nervozitu – podle plánu. Nikomu nevypadl text, nikdo se nezakoktal a jídlo bylo prostě výtečné. Všechno působilo velmi mile a rodinně. Hosté, se kterými jsem mluvila, byli nadšení a naplněni pozitivní energii.
A studenti? Myslím, že pochopíte, když řeknu, že si všichni po tom celém večeru oddychli. Ale zároveň nás to ještě více stmelilo i přes to, že naplánovat takovouto akci není vůbec jednoduché. Učili jsme se o dni díkuvzdání nejen z knížek, ale zažili jsme ho na vlastní kůži se vším všudy. Všichni – učitelé, hosté, žáci – odcházeli spokojení a s úsměvem na rtech.
Pozn. red.: Záznam z akce najdete zde
Oslavy 25 let od událostí 17. listopadu 1989


PDS - Plzeňská diplomatická simulace
Uvažovali jste o tom, že se stanete diplomatem? Studovat mezinárodní vztahy a setkávat se s výjimečnými lidmi z celého světa? Můžete si to vyzkoušet. Toto září jsme se zúčastnili akce, které říkáme PDS. Vlastně se jedná o simulaci valného shromáždění OSN pro studenty středních škol. Každý účastník si vybere zemi, za kterou bude vystupovat a výbor. Výbory jsou tři: Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost; Hospodářský a finanční výbor; Sociální, humanitární a kulturní výbor. Každý se zajímá
o vybraná témata a problémy, které se tam snaží během několika dní vyřešit. Jednání probíhalo na vysoké úrovni v plzeňské radnici a veškerá organizace byla bezchybná.
Můj osobní názor je, že tato akce pro mě byla velice přínosná, co se informací týče, ale odnesla jsem si i spoustu skvělých zážitků a přátel. Pokud vás tento článek zaujal, neváhejte si PDS vyhledat na internetu, nebo se mě zeptat osobně. Doufám, že příští rok pojedeme ve větším počtu :-)
HALLOWEEN
Ten den se nezdál být nikterak zvláštní. Bylo za pět minut osm a my jsme (někteří ještě v polospánku) čekali na první vyučovací hodinu. Všude se ozýval tlumený hovor a sem tam smích. Pak se náhle, z ničeho nic, rozletěly dveře a dovnitř vešla ta bytost. Byla mrtvolně bledá, kolem očí tmavé kruhy a ústa sešitá černou nití.
„Tak co,“ spustila, „už jste vymysleli, co bude v tom sklepě?“
V tom okamžiku se nám všem rozsvítilo; ta bytost byla z kvarty, se kterou jsme my – první ročník – organizovali Halloween.
Sklep samozřejmě vymyšlený nebyl, a tak nám bytost z kvarty dala ultimátum do velké přestávky. Byla očividně rozladěná
a nervózní a já se jí ani nedivím.
První tři hodiny proběhli vcelku normálně. Matikář nás očividně neměl v úmyslu strašit – ač pro některé z nás je tento předmět mnohdy horší než leckterá stezka odvahy – a jedinými zaklínadly byla slova v biologii pronášená posvátným a tajemným jazykem odborníků.
Začalo to o čtvrté vyučovací hodině. Přišla k nám bytost z rána, doprovázená třemi dalšími stejného druhu (mrtvolná pleť, tmavé kruhy, sešitá ústa) a jala se s námi probírat léčky, které máme na malé a nevinné primány, sekundány, a terciány uchystat ve sklepě (který byl vznešeně nazýván Horror Hausem) a všelijaké úkoly na stanovištích ve městě, které také budou muset absolvovat. Dále instruovala ty z nás, kteří měli jít s nejmenšími primány a chránit je před veškerými nástrahami města (automobilová doprava, McDonald, apod.)
Když bylo tedy vše dořešeno, vyhrnuli jsme se na chodbu, kde nás poněkud zaskočil dav mnoha – netroufám si říci dětí, neboť nevím, zda se tak dá nazvat někdo, kdo je zelený a má v hlavě zaraženou sekeru. Tak tedy mnoha roztodivných obyvatel naší
i jiných galaxií, kteří zrovna prováděli přehlídku, po níž se měli odebrat do města, kde na ně – jak už bylo řečeno – čekalo mnoho úkolů.
Některé byly vskutku podivné. Například: jezení cibule a papíru, jezení jogurtu poslepu (hlady skutečně netrpěli), tanec na přeplněné ulici, nošení citrónu mezi čely, hledání bonbónů v mouce…
Poté, co všechno splnili, se vrátili do školy, kde je čekala stezka odvahy.
Jen krátce k jedné její části – již zmiňovanému sklepu. Museli jím projít ve tmě, což by nebylo tak zlé, nebýt nepříjemných překvapení, která na ně číhala. Byli jsme tam my, hodní a milí studenti prvního ročníku, kteří na ně bafali a mimoto také dva hovězí jazyky a játra visící ze stropu ve výši obličeje. Naštěstí v té tmě nemohli vidět, do čeho vlastně narážejí (těm, kdo to při četbě tohoto článku zjistili, se hluboce omlouvám).
S koncem stezky odvahy skončil i haloweenský den, který se nakonec (navzdory všem obavám) docela pěkně vydařil.
Kateřina Růnová, tercie: „Tento rok jsem si Halloween opravdu strašně moc užila a stezka odvahy byla nejlepší za poslední 3 roky!“
Martina Hřebeková, tercie: „Halloween byl moc hezký, strašidelný a zábavný.“

(Pozn. red. - všechny fotky z akce najdete ve fotogalerii a v originálním rozlišení na Flickru)
https://www.flickr.com/photos/casopis4u/
Recenze na výstavu Jaromíra Švejdíka (24.9. - 14.12.)
K jako Kafka